Відзначення Дня Європи на юридичному факультеті

16 травня 2017 р. завідувач кафедри публічного права Руслана Гаврилюк, викладачі кафедри Ігор Ковбас, Ірина Романюк, Лідія Нестеренко, Марина Федорчук разом із студентами факультету взяли участь в дуже цікавому заході – кінодискусії. Переглянули документальну кінострічку «Голосуйте за мене, будь ласка» з колекції Кіноклубу „DocudaysUA“ (Режисер: Вейдзюнь Чен Країна: Данія, Китай). Стрічка особливо актуальна сьогодні, оскільки через призму виборів старости класу однієї з китайських шкіл показує ті технології (зокрема й маніпулятивні), які використовуються дорослими для досягнення своєї мети (не лише в політичній кар”єрі). Троє головних героїв провадять виборчу кампанію використовуючи різноманітні методи: складання стратегії, спонукання, передвиборчі обіцянки. Ці школярі поки не залежать від соціальних обмежень, як їхні батьки, тому їхня поведінка є відображенням панівних суспільних цінностей.

Усі присутні взяли активну участь в обговоренні стрічки. Відверто подискутували про проблеми вибору, права людини, європейські цінності.  Особливо гострою була дискусія про те, що лежить в основі демократії: народовладдя, вседозволеність чи чітко визначена, доведена до відома всіх процедура.

Як зазначила одна із учасниць дискусії, студентка 3-го курсу Юлія Волколуп, кінострічка її вразила з перших хвилин. «Сама ідея показати суть демократії, виборів і виборчого процесу втілена режисерами надзвичайно тонко. Яскраво підкреслено характер кожного героя: поведінка в різноманітних, по-дорослому складних, ситуаціях, характерна мова, вміння робити вибір і приймати його наслідки. Проаналізувавши стрічку, можна провести паралель з реальними подіями життя: до останнього сумніваєшся у своєму виборі, адже акцентуючи увагу на «плюсах» ми автоматично приймаємо й «мінуси», не знаючи як в майбутньому вони проявлятимуть себе. Через увесь фільм завуальовано проходить ідея вибору людини у всіх аспектах нашого життя. Це змушує задуматися: чи до кінця ми розуміємо і усвідомлюємо свої дії та їх результати?».

Кожен з нас під впливом об’єктивно-суб’єктивних факторів робить “вільний вибір”. Це теж називаємо демократією. Чому тоді ми жаліємо після вибору? Чи існує “демократія” для меншості, яка не підтримує жодну із наявних кандидатур? Перегляд кінострічки та жвава дискусія породили нові запитання, відповіді на які продовжуємо шукати.

Співорганізаторами перегляду стрічки виступили кафедра публічного права юридичного факультету, юридична клініка юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, ГО «Правничий щит», Чернівецька міська молодіжна організація «Клуб української молоді» та  Кіноклуб медіа-просвіти з прав людини Docudays UA при Чернівецькій обласній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка.

Захід відбувся в рамках Всеукраїнської Акції “Відкриті Діалоги” до Днів Європи, що є частиною проекту “Відкриті діалоги: надання слова потенційно активним громадянам задля посилення участі низової громадськості в реалізації євроінтеграційних реформ в Україні”. Ініціатором якої виступила Молодіжна організація “СТАН” в рамках конкурсу “Громадська синергія: посилення участі громадськості в євроінтеграційних реформах” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.