УРОКИ НАЙКРЕАТИВНІШОГО УСПІХУ кафедри публічного права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

Борітеся – поборете!
Т. Шевченко

Найбільшим успіхом для кафедри публічного права передусім, для юридичного факультету в цілому та й непересічним здобутком усього університету є перемога проектної групи з медіації на чолі із завідувачем кафедри публічного права Русланою Гаврилюк у конкурсі проектів програми ЄС ЕРАЗМУС + «Розвиток потенціалу вищої освіти», а саме у проекті Mediation: Training and Society Transformation (Erasmus+ KA2) – Медіація: навчання та трансформація суспільства.

Завдяки чому цей успіх став можливим і чи можуть повторити його інші кафедри факультету? Адже перша спроба цієї ж кафедри перемогти у 2017 р.  у даному конкурсі виявилася невдалою. У тому ж році кафедра вперше стартувала ще у двох конкурсах нижчого рівня – у польсько-українському конкурсі проектів та у конкурсі проектів МОН України, де також не потрапила до числа переможців.

Першою реакцією скептиків на кафедрі та поза нею на вищезазначені невдачі, до речі, цілком очікувані, були висловлювання про непосильність для нас вимог, які закладають організатори до учасників конкурсу, про необ’єктивність визначення переможців конкурсів наукових та інших інноваційних проектів взагалі тощо.

Але на кафедрі поряд із скептиками виявились і прагматики, навіть романтики, які перемогли скептиків і неупереджено з’ясували, з яких саме аспектів та умов конкурсів ми не «дотягували» до заданих параметрів.

Найперше, що було вирішено – зосередитись на підготовці до одного конкурсу – найпрестижнішого, а не розпорошувати сил.

По-друге, за моделлю попередніх переможців конкурсу сформували нову команду: склад проектної групи – 6-8 осіб, керівник групи – жінка від 40 до 50 років, креативний вчений, що має не менше двох публікацій у рейтинговому журналі з проблематики конкурсу. До команди також були включені інші члени кафедри з чітко вираженим інноваційним мисленням, «фанати» медіації, більшість членів команди із досконалим володінням  англійською мовою, молоді асистенти і аж два аспіранти.

Крім вищезазначеного, у трьох учасників команди з’явилися наукові публікації в журналах, що індексуються у базах даних Web of Science.

Важливою складовою успіху стало й те, що кафедра не стала очікувати пасивно результатів конкурсу з тим, щоб залежно від них включатися у просування цінностей медіації в Україні чи ні – колектив кафедри ще задовго до проведення цього конкурсу, зробивши раціональні висновки зі своєї невдачі у 2017 р., приступив до практичної реалізації ідей проекту: було створено лабораторію медіації, переговорів та арбітражу, розроблено інноваційну освітньо-професійну сертифікатну програму «Професійний медіатор» з найбільшим в Україні – 324 години – обсягом обов’язкових аудиторних занять та серйозним випускним іспитом, який приймають зовнішні екзаменатори, що мають європейські сертифікати професійних медіаторів та чималу практику проведення медіаційних процедур.

Можливо, саме цим можна пояснити дуже поважний персональний склад слухачів обидвох випусків сертифікатної програми «Професійний медіатор», серед яких були не тільки практикуючі юристи Чернівецької, Хмельницької та Івано-Франківської областей, але й м. Києва.

На базі апробованої сертифікатної освітньо-професійної програми «Професійний медіатор» кафедрою було розроблено магістерську освітньо-професійну програму «Професійна медіація» та здійснено влітку 2018 р. перший набір абітурієнтів для навчання за цією програмою як на денній, так і на заочній формах навчання.

Усе вищевикладене і  зробило аргументацію проектної заявки з медіації кафедри публічного права юридичного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича переконливішою для членів журі конкурсу програми ЄС ЕРАЗМУС + у порівнянні з аргументацією чисельних наших конкурентів по конкурсу.

У конкурсах проектів програми ЄС ЕРАЗМУС+ можна перемагати! Там діють прозорі та доброчесні правила гри. Там оцінюються тільки професійні аргументи творчих груп-проектантів неупередженими експертами без врахування будь-яких інших чинників. Але планка вимог до конкурсантів дійсно по-європейськи висока. Щоб успішно здолати цю висоту, потрібна дуже серйозна завчасна підготовка до цього і нездоланна жага перемоги

 Петро Пацурківський,
декан юридичного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича