Суди і вирішення спорів в режимі онлайн

19-20 вересня 2017 року викладачі кафедри публічного права Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Сергій Боднар та Дмитро Костя взяли участь у роботі конференції “Суди і вирішення спорів в режимі онлайн: покращення доступу до правосуддя в Україні” (м. Київ), організованою USAID в рамках програми “Нове правосуддя”.

Надзвичайно цікавий та затребуваний в умовах триваючої в Україні судової реформи захід зібрав суддів, адвокатів, юрисконсультів, медіаторів, арбітрів, науковців, а також IT-спеціалістів з усіх куточків України та закордону.

Метою конференції було ознайомлення зацікавлених осіб в Україні з можливостями онлайн врегулювання спорів як засобу у сприянні своєчасному вирішенню спорів, зменшенню завантаженості судів та підвищенню задоволеності суспільства; презентація та обговорення результатів, кращих практик та уроків впровадження програм онлайн врегулювання спорів у Канаді, Європі та США; обговорення оптимальних варіантів запровадження онлайн врегулювання спорів в Україні та потенційних перешкод, які можуть це ускладнити, а також вироблення рекомендацій і планування подальших кроків на поширення практики онлайн врегулювання спорів в Україні.

В якості доповідачів на конференції, зокрема, виступили:

Грехем Росс (Великобританія) – адвокат/медіатор, експерт-радник та інструктор з навчання з питань онлайн врегулювання спорів, який презентував власний огляд застосування онлайн врегулювання спорів у Європі як етапу розвитку послуг у судовій системі та як ключової складової розвитку законодавства ЄС про захист прав споживачів.

Лізелоте Маас, керівник групи спеціалістів Ради правової допомоги Нідерландів Rechtwijzer, розповів про практичне застосування онлайн врегулювання спорів.

Шеннон Солтер, голова третейського суду з вирішення цивільних спорів (Ванкувер, Британська Колумбія, Канада) представила учасникам модель третейського суду з вирішення дрібних цивільних спорів та поліпшення доступу до правосуддя за рахунок розбудови системи правосуддя на основі ефективної технології з відкритим доступом.

Кайл Сноуден, Віце-Президент управління міжнародних продажів, Тайлер Технолоджіс свій виступ присвятив аналізу нових кращих практик застосування онлайн врегулювання спорів у звичайних середовищах альтернативних методів вирішення спорів та у традиційних судових органах.

Джеремі Ойніно, співзасновник та керівник Demander Justice, що є провідною онлайн службою подачі судових позовів у дрібних справах у Франції. Пан Ойніно розповів слухачам, як Demander Justice розробила свою доступну онлайн платформу, та про її процедури і форми, а також про типи спорів, які вирішується за допомогою даної платформи.

Якуб Клімеш, виконавчий директор, та Філіп Тврдон, спеціаліст з інформаційних технологій, Yourstice, що є визнаним прикладним програмним забезпечення, призначеним для використання через Інтернет як засіб допомоги у розгляді скарг споживачів та полегшення здійснення покупок через інтернет.

Команда першої української онлайн платформи PINKY Solutions поділилась своїм досвідом і викликами, що постають перед ними у просуванні онлайн вирішення спорів в Україні, включаючи необхідність змінити суспільне сприйняття від «паперових» підходів, виконання угод, укладених онлайн, та залучення правників та суди у процес.

В ролі модератора заходу виступив Девід Вон, керівник програми “Нове правосуддя”.

Насамкінець учасники конференції мали змогу обговорити та напрацювати рекомендації щодо подальших кроків з поширення онлайн врегулювання спорів в Україні в галузі електронної комерції, сімейних відносин, інтелектуальної власності, конфліктів, що випливають з адміністративних  та податкових відносин.

Делегація юридичного факультету ЧНУ висловлює щиру подяку Агентству США з міжнародного розвитку USAID і Програмі “Нове правосуддя” за чудову можливість взяти участь в обговоренні актуальних питань модернізації системи правосуддя та перспектив використання онлайн технологій в процесі вирішення правових спорів.