Ейнштейн у правознавстві

Саме так найкоротше та найточніше можна оцінити творчий доробок Євгена Ерліха, нині всесвітньо відомого вченого, а понад століття тому непересічного професора юридичного факультету Чернівецького університету Франца Йосифа, його декана, ректора університету. Він збагатив світове правознавство соціологічною теорією права, відкрив складну динамічну природу права як «живого» феномену, обґрунтував притаманність праву онтологічного плюралізму, підняв наукове правознавство на рівень найрозвинутіших наук свого часу. Тому не дивно, що навіть для багатьох найтитулованіших колег по фаху того часу він та його науковий доробок залишились незбагненними. Тільки через пів століття його соціологічна теорія права набула міжнародного, а з часом планетарного визнання.

10 травня 2017 р. у м. Чернівці відбулась звична для європейського міста подія – встановлення пам’ятних дошок Євгену Ерліху на будинку по нинішній вулиці Горького 20, в якому він тривалий час проживав та на нинішньому корпусі №2 Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, у якому пройшла левова частка періоду його наукової творчості. Цю подію можна назвати як повернення додому цінностей, заради яких жив і творив непересічний чернівчанин та громадянин світу водночас Євген Ерліх.

Для України в цілому ця подія стала ще одним кроком по дорозі до власного – європейського – цивілізаційного дому, якого вона буда насильно позбавлена найрізноманітнішими окупантами, завойовниками та загарбниками впродовж цілого тисячоліття. Зроблено ще один важливий крок по дорозі до отчого дому. Скільки їх ще попереду? Скільки б не було, тільки ми їх можемо здолати. Нікому не дано прожити життя за когось.

10 травня 2017 р. у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбулась ще одна знакова подія – було вручено Диплом почесного доктора права ЧНУ ім. Ю.Федьковича та відповідну мантію найактивнішому та найвідомішому у світі популяризатору і знавцю творчої спадщини Євгена Ерліха доктору наук, професору університету м. Цюріх (Швейцарія) Манфреду Ребіндеру. Саме йому належить ідея виготовлення та встановлення вищезазначених пам’ятних дошок Євгену Ерліху. Саме він профінансував їх виготовлення і встановлення. Саме він відшукав у архіві університету міста Клуж-Напока (Румунія) якісну прижиттєву фотографію Євгена Ерліха. Саме він періодично доповнює за власні кошти новітньою європейською юридичною літературою книжковий фонд бібліотеки університету та робить багато інших надзвичайно вагомих для іміджу нашого університету у Європі та світі вчинків.

А коли ж уже ми самі станемо сповна відповідальними за себе, станемо не географічними, а буттєвими європейцями?